Avusturya

Avusturya Hakkında Kısa Bilgiler:

Almanca:  Österreich  adı olan bu ülke orta avrupa da yer almaktadır. Başkenti ‘Viyana‘ dır.

Avusturya Nerede?

Dokuz eyaletten oluşan ülke. Batıda Lihtenştayn ve İsviçre, güneyde İtalya ve Slovenya, doğuda Macaristan ve Slovakya, kuzeyde ise Almanya ve Çek Cumhuriyeti ile komşudur.

  • Viyana Gezilecek Yerler
    • Stephansplatz
    • Herrengasse
    • Hofburg İmparatorluk Sarayı
    • Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig Wien

Osmanlı-Kutsal İttifak Savaşları sonucunda Osmanlı Devletinden ayrılan Macaristan ile birleşerek Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nu kurdular. I. Dünya Savaşı’nda parçalanan Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’ndan ayrılan Avusturya harp sonunda Almanya ile birleşmek istemesine rağmen, galip devletler buna müsaade etmediler. Bağımsız bir devlet olarak kurulan Avusturya Cumhuriyeti, Hitler tarafından 1938’de Almanya’ya katıldı. II. Dünya Savaşı’nın sonunda Almanya’nın yenilmesi ile Avusturya; Amerika Birleşik Devletleri, Sovyetler Birliği, İngiltere ve Fransa tarafından işgal edildi. 1955’te bu devletlerle bir antlaşma yapıldı ve Avusturya bağımsızlığını elde etti.

Avusturya Din ve İnanç

Hristiyanlık, Avusturya’da yaygın olan dini inanıştır. İkinci yaygın inanış ise İslam dini (%4.4), daha sonra ise  Budizm ve Yahudilik gelmektedir.

Avusturya Eyaletleri ve Şehirleri

avusturya

Federal bir cumhuriyet olan Avusturya, dokuz eyaletten oluşur:

Eyalet (AlmancaBundesland)BaşkentYüzölçümüNüfus
1Burgenland (9)Eisenstadt3,966 km²280,350
2Karintiya (AlmancaKärnten) (6)Klagenfurt9,536 km²560,753
3Aşağı Avusturya (AlmancaNiederösterreich) (2)St. Pölten19,174 km²1,588,545
4Yukarı Avusturya (AlmancaOberösterreich) (3)Linz11,980 km²1,405,986
5Salzburg (7)Salzburg7,154 km²529,09
6Steiermark (4)Graz16,392 km²1,203,986
7Tirol (5)Innsbruck12,648 km²698,47
8Vorarlberg (8)Bregenz2,601 km²364,61
9Viyana (AlmancaWien) (1)Viyana (AlmancaWien)414.90 km²1,660,534

Avusturya Uçak Bileti

Tarih,Kültür ve Müziğin evi

Klasik müziğin öncülerine ev sahipliği yapan, doğası, kültürü,mimarisi ile ziyaret edenlerin hayranliğını kazanan bir Avrupa ülkesi.

Dokuz eyaletten oluşan bir federasyon olan Avusturya, Doğu Alpler üzerinde, Göller, vadiler ve ormanlar içinde kurulmuş bir ülke. Tuna nehri`nin rotası üzerinde ve Almanya, İtalya, İsviçre ile sınırları bulunmakta.

8,5 milyona yaklaşan nüfusu Avusturyalı’lar dışında; Türkler, Almanlar, Slavlar, Hırvatlar ve Macarlar, Slovenler, Çekler oluşturmakta. Özellikle başkent Viyana’daki azınlıklar arasında Türkler en kalabalık gruplardan biri durumunda.

İstanbul ile kardeş şehir olan başkent Viyana, ülkenin en büyük kentidir. Tuna Nehri üzerinde, yeşil alanları, tepeleri ve dağları, barok yapılarıyla oldukça etkileyici bir şehirdir. Doğasının yanısıra bir kültür merkezi olarak da hayranlık uyandıran Viyana, geçmişte dünyaca ünlü müzisyenlere, günümüzde de son derece değerli kolleksiyonların sergilendiği müzelere, galerilere ve bir çok sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapmakta. Avusturya, Avrupa`nın en eski eğitim kurumlarına sahip, Viyana Üniversitesi 1365 yılında kurulmuştur.

Hızlı ve etkili bir toplu taşıma ağına sahip Viyana, edineceğiniz bir Viyana Kart ile tüm toplu taşıma araçlarında üç gün limitsiz seyahat edebilirsiniz, ayrıca bu kart ile müzelerde, mağazalarda ve diğer bazı kurumlarda indirim alabilirsiniz.

Avusturya`nın ikinci büyük şehri olan Graz, Unesco`nun dünya mirasları listesinde yer almaktadır.Ortasından geçen Mur Nehri`nin şehre katkısı tartışılmaz, İtalyan mimarisinin birçok özelliğini görebileceğiniz Graz son derece sıcak, düzenli, bisikletin en kullanışlı ulaşım aracı olduğu, 6 tane üniversitesiyle aynı zamanda bir üniversite şehri. 1000 yıllık binaları ile Salzburg ise Mozart`ın şehri olarak haklı bir gurur yaşamakta ve 150.000 nüfusa sahip bu küçük şehir yılda beş milyon turist tarafından ziyaret edilmekte. İnnsbruck ise çocukluk dönemimizde izlediğimiz çizgi filmlerde ki dağ kenti aynı zamanda kış olimpiyatlarına ev sahipliği yapmış bir kış sporları merkezi.

Avusturya iklimi ve coğrafyası ile son derece cazip bir kiş sporları merkezi durumundadır. Kayakçıların ülkesi demek mümkün Avusturya için, dünyanın hiçbir yerinde bu kadar çeşitli kayak imkânını bu seviyede bulmak mümkün değildir. Kayak konusunda beklentiniz ne olursa olsun yüzlerce kayak merkezlerinden birinde mutlaka aradığınızı bulacaksınız. Kayak dışında, inanılmaz manzaraların eşliğinde, doğanın keyfini çıkartabileceğiniz son derece bakımlı, uzun yürüyüş yolları , yürüyüş düşkünleri için son derece cazip.

Avusturya mutfağında şinitsel için Avusturya`nın milli yemeği diyebiliriz, anlaşılabileceği üzere Avusturya mutfağında etin önemli bir yeri var. Baharatlar ve kokulu otlar özellikle kırmızı biber çok kullanıl. Bir kurabiye cenneti olan Avusturya`da ünlü Elmalı Strudel mutlaka denenmeli.

Dünyaca bilinen üzüm bağları,buz mağaraları, gölleri, dağları ,tarihi eserleri, sıcak ve güleryüzlü halkı, ünlü müzik adamları, kültürü ile Avusturya cazip bir turistik merkez durumunda. Bütün bu özelliklerden sonra , özellikle kış ayları için Avusturya uçak bileti sorgulanmasında ciddi bir artışın olmasına şaşırmamak gerekiyor. 

Sıkça sorulan sorular

Türkiye ile Viyana (Avusturya başkenti) arasındaki uçuşlar ortalama 2sa 30dk sürer. Bu süre Ankara kalkışlı uçuşlar temel alınarak hesaplanmıştır.
Oman Air, transavia, Norwegian, BA Cityflyer, TUI, Laudamotion, germanwings ve Thai Airways, Avusturya yönüne aktarmasız uçmaktadır.
Ekim, Avusturya yönüne uçmak için en ucuz aydır.

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.

Avusturya Mutfağı ve Yemekleri

Avusturya mutfağı

 Avusturya’nın ulusal mutfağıdır. Bu mutfaktaki Lezzet ve malzemeler büyük ölçüde Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’ndan aktarılmıştır. Osmanlı mutfağı da bu mutfağı etkilemiş ve onun zenginleşmesini sağlamıştır. Avusturya mutfağı ayrıca İtalyan, Macar ve Alman mutfaklarından da etkilenmiştir. Avusturya mutfağı çoğunlukla Viyana mutfağıyla özdeşleştirilir, fakat büyük yöresel farklılıklar bulunmaktadır.

Avusturya Konsolosluğu ve İletişim Bilgileri

 Posta adresi
Hietzinger Hauptstrasse 29, 1130-Wien 

  E-posta
konsulat.wien@mfa.gov.tr 

Telefon
+43 (01) 877 71 81 (Konsolosluk servislerinden doğrudan telefonla bilgi almak isteyen vatandaşlarımızın, hafta içi 14:30 ile 17:00 saatleri arasında aşağıdaki dahili numaralarla aramalarını gerçekleştirmeleri mümkündür.) / Konsolosluk Servisleri dahili numaraları: -Pasaport işlemleri: 123 veya 124 -Pasaport teslim işlemleri: 155 -Askerlik işlemleri: 125 -Nüfus ve Doğum işlemleri: 160 -Evlilik, Ehliyet, Cenaze işlemleri: 126 -Vatandaşlık işlemleri: 128 veya 168 -Noter ve Tebligat işlemleri: 129 veya 130 -Vize işlemleri: 126

 Nöbetçi / Acil Durum Telefonu
+43 660 181 68 69

 Faks
+43 (01) 877 71 79