Belçika

belçika

Belçika Hakkında Hakkında Kısa Bilgiler:

Belçika, resmi adıyla Belçika Krallığı, Batı Avrupa’da bulunan bir devlettir. Başkenti ”Brüksel‘dir.

Belçika’da Gezilecek Yerler Nerelerdir.

Belçika Nerede?

Orta Avrupa da olan bu ülke Fransanın kuzeyinde Almanyanın ise doğusunda yer alır.

Belçika Tarihi

Milattan önce 1. yüzyılda Romalılar bölgedeki yerli kabileleri mağlup etti ve bölgede Gallia Belgica ilini kurdu. Kavimler Göçü sonrasında bölgenin yönetimi Franklar tarafından Merovenj Hanedanı’na devredildi. 8. yüzyıl boyunca Frankların yönetimini Karolenj İmparatorluğu devraldı.

843’teki Verdun Antlaşması’yla bölge Orta ve Batı Frank Krallıkları arasında paylaşıldı ve sonucunda Orta Çağ boyunca Fransa Krallığı ve Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu dönemlerinde toprak ağaları vassallar olarak az çok bağımsızlıklarını kazandı. Bu vassallıkların çoğu 14. ve 15. yüzyıllarda Burjundi Hollanda olarak birleşti. İmparator V. Karl 17 ilin kişisel birliğini 1540’larda devam ettirdi ve bu birlik 1549 Pragmatik Yaptırımlarıyla kişisel bir birlikten çok daha fazlasına dönüşerek kralın Prince-Bishopric of Liège’deki etkisini arttırdı.

Belçika Dilleri

Belçika konuşulan dillere göre Felemenk, Fransız ve Alman bölgelerine ayrılmıştır. Bunun yanında birkaç azınlık dili de gayriresmi olarak konuşulur. 

Belçika Uçak Biletleri

Belçika`ya seyahat

Tek bir uçak bileti ile size bir çok kültürü bir arada tanımayı öneriyoruz

Nasıl mı?

Bir Belçika uçak bileti alarak.

Belçika veya resmi adıyla Belçika Krallığı, Kuzey Denizi kıyısında, Batıda Hollanda ile Fransa arasında konuşlanmış üç federeal bölgeden oluşur.

Farklı kültür ve lisanlara ev sahipliği yapan Belçika`da Başkent Brüksel Bölgesi`nde iki dil de resmi dil olarak kabul edilmekte ve kullanılmaktadır. Flaman Bölgesi`nde Flemenkçe resmi dil olarak kabul edilirken, Volan Bölgesi`nde Fransızca resmi dil olarak kabul edilmiş, küçük bir topluluk ise Almanca konuşmaktadır.

Bünyesinde 19 belediyeyi barındıran Brüksel bölgesi, Avrupa`nın başkenti olarak da adlandırılan Başkent Brüksel ile bilinir. Muhteşem mimarisi ve kültüru ile ziyaretçilerini oldukça etkileyen şehir, müzeleri, tarihi eserleri, renkli yaşamı ile Avrupa`nın en önemli turizm şehirlerinden biridir. Görülmeye değer saraylar, sanat ve tarih müzeleri Brüksel`i ziyaret için yeterli neden olabilir.

Flaman Bölgesi Belçika`nın Kuzeyinde, bir çok kanalın bulunduğu, ortaçağ sanatının tüm ihtişamına şahit olabileceğiniz bir bölge. Önemli şehirleri Brugge, Antwerp, Gent ve Haşelt`tir.

Brugge, tarihi günümüze taşıyan taş evleri, kanalları süsleyen her biri ayrı bir sanat eseri olan köprüleri ile modern yaşam içinde başınızı döndürecek bir tarihi dekora sahip. Kuğuların eşlik ettiği bir kanal gezintisi ya da at nallarının nostaljik sesleri eşliğinde bir fayton gezisi ile şehrin güzelliğine tanık olabilirsiniz. Ya da Markt Meydanı`nda ki kuleye çıkıp şehrin manzarasını buradan izleyebilir, meydanda ki birbirinden davetkar restoranlarda yemeğinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Bölgenin bir diğer önemli kenti Antwerp Avrupa`da ki en eski tarihe sahip kentlerden biridir.Dünyanın dördüncü büyük limanına sahip olan şehir, Brüksel`den sonra Belçika`nın ikinci büyük şehridir. Şehir, ortasından akan Schelde nehri liman ticaretinde önemli rol oynar.

Gent ise Antwerp kadar büyük olmasa da bir liman ve üniversite şehridir. Ülkenin diğer şehirlerinde olduğu gibi Gent`de tarihi tüm ihtişamı ile gözler önüne sermekte.Ayrıca şehir, her yıl düzenlenen ve 10 gün süren Gent Festivali ile, festival döneminde 2 milyona yakın ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır.

Hasselt şehri ise Türkçe`nin konuşulan diller arasında olduğu, Belçika`nın en gelişmiş şehirlerinden biridir. Ülkenin en büyük üniversitesine sahip olan Leuven şehri, Brüksel`e Tren ile 25dakika mesafede, bisiklet şehri de diyebileceğimiz bir öğrenci şehri.

Belçika`nın üç federe bölgesinden biri olan Volan Bölgesi`inde resmi dil Fransızca olarak kabul edilmiş olsa da, Alman kökenli nüfusun yaşadığı bölgede resmi dil Almancadır. Ayrıca Volanlar kendilerine özgü bir lisan olan Volanca`yı günümüzde de kadar yaşatmayı başarmış kısıtlı da olsa bölgede hala konuşulmaktadır. Önemli şehirleri, bölgenin başkenti Namur, Tournai, Mons, Liege ve Charleroi`dir.

Avrupa`nın en küçük ancak yaşam kalitesi en yüksek ülkelerinden biri olan Belçika`da yemek kültürü denince akla ilk gelen patates ve çikolatadır. 200 ün üzerinde farklı yemeği bulunan patates, ülkede ki hemen her restoranda farklı bir şekilde menüde yer bulmakta. Dünyaca ünlü çikolataları ise yakınlarınıza alacağınız en iyi hediye olabilir. Tadına bakmanız gereken Belçika`ya özgü waffle ve karides dolması.

Belçika ziyaretlerinde Türk vatandaşları özel hizmet veya diplomatik pasaport taşımaları durumunda 90 günü aşmamak kaydı ile vizesiz giriş yapabilmekte, bu kategori dışında ki pasaport sahipleri ise Belçika uçak bileti alırken, vize başvurularını da yapmak zorundadırlar 

Sıkça sorulan sorular

Türkiye ile Brüksel (Belçika başkenti) arasındaki uçuşlar ortalama 5sa 35dk sürer. Bu süre Ankara kalkışlı uçuşlar temel alınarak hesaplanmıştır.
Gulf Air, Transavia France, Oman Air, Air Belgium, transavia, Nouvelair, Laudamotion ve germanwings, Belçika yönüne aktarmasız uçmaktadır.
Aralık, Belçika yönüne uçmak için en ucuz aydır.

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.

Belçika Mutfağı

Belçika mutfağı, Belçika’nın ulusal mutfağıdır. Ortaçağ mutfak geleneklerini, komşu ülkeler Almanya, Fransa ve Hollanda mutfakların gelenekleri ile birleştirir. Ev yapımı yemekleri Almanya ve Hollanda’da olduğu gibi daha basit ve besleyici iken, restoranlarda aşçılık büyük derecede Fransız mutfağı tarafından etkilenmiştir.

Belçika mutfağının en önemli ögeleri çikolata, patates kızartması, waffle ve biradır.

Belçika Konsolosluğu

Adres ve Çalışma saatleri

İletişim

Büyükelçilik Ankara

Mahatma Gandi Caddesi, 55

06700 Gaziosmanpaşa Ankara

Türkiye

T: +90 (0) 532 615 92 29 (sadece acil sorular için)

Tüm sorularınızı e-posta ile aşağıdaki adreslere gönderebilirsiniz :

Tüm konsolosluk ve tasdik evrakları ( hayatta olma belgesi, imza tasdiki vs.) konsolosluk biriminden alınacak  randevu  ile  (telefon ile : +90 (0) 312 405 61 66 veya e-posta le ankara@diplobel.fed.be) teslim edilecektir.

 Covid-19 salgını nedeniyle, Büyükelçilik geçici olarak halka kapalı olacaktır.