Bosna Hersek

Bosna Hersek Hakkında Kısa Bilgiler:

Bosna-Hersek (Boşnakça, Sırpça, Hırvatça: Bosna i Hercegovina) adı olan, balkanlarda yer alan bir ülkedir.

Kuzey, batı ve güneyden Hırvatistan; doğudan Sırbistan; yine güneyden Karadağ ile çevrili olup Adriyatik Denizi’ne Neum şehrinin bulunduğu yerde yalnızca 20 km’lik (limanı olmayan) bir kıyısı bulunmaktadır. 

Bosna Hersek’te Gezilecek Yerler

Bosna Hersek Nerededir?

Bosna Hersek Balkanlarda yer almaktadır.

Bosna-Hersek Cumhuriyeti, iki devletten oluşmaktadır:

  • Toprakların %51’ine sahip Hırvat ve Boşnaklardan oluşan Bosna-Hersek Federasyonu,
  • Toprakların %49’una sahip Sırplardan oluşan Sırp Cumhuriyeti.

BOSNA HERSEK TARİHİ

Akdeniz kıyısındaki diğer şehirler gibi Bosna‘da tarih sahnesindeki yerini Roma İmparatorluğu içerisinde almıştır. Roma İmparatorluğu‘nun çöküşünden sonra Bosna’nın yönetimi 1200’lü yıllarda bağımsızlığını elde edene kadar çeşitli kereler el değiştirmiştir. Bağımsızlığını 260 yılı aşkın bir süre koruyan Bosna Krallığı, bu süre boyunca Macarlar ve Sırplara karşı topraklarını savunmak zorunda kalmıştır.

1463 yılında Osmanlı idaresi altına geçen Boşnaklar aynı zamanda İslam‘ı benimsedi. İslamı kabul etmeyen Boşnakların dini vecibelerini yerine getirmesine izin veren Osmanlı idaresi Bosna topraklarında inşa ettiği yapılar ve camilerle aynı zamanda Boşnakların gelenekleri ile kültürüne de etki etmiştir. 1878 yılına kadar devam edecek olan Osmanlı idaresi altındaki dönemde pek çok Boşnak Osmanlı idaresinde, devlet yönetiminde önemli görevlere getirilmiştir. Zayıflayan Osmanlı İmparatorluğu‘nu parçalamaya karar veren müttefiklerin malî sıkıntılar içerisindeki İstanbul‘a baskısı sonucu Bosna’daki Osmanlı idaresi savaşılmadan, masa başında son bularak Avusturya-Macaristan İmparatorluğu‘nun kontrolüne geçmiştir.

1918-1941 yılları arasındaki dönem Yugoslavya Krallığı‘nın iç karışıklıkları ve savaşla geçmiştir. 1941-1945 yılları arasındaki II. Dünya Savaşı sırasında Naziler Yugoslavya’yı işgal ederek Slovenya‘yı Almanya‘ya, Hırvatistan‘ı İtalya‘ya ve Makedonya‘yı Bulgaristan‘a bağlayarak özellikle Yahudi ve Çingenelere karşı bir etnik temizlik hareketine girişerek toplama kamplarında binlerce insanı öldürdüler.

1945-1990 yılları arasındaki soğuk savaş döneminin 35 yıllı Tito‘nın liderliği altında geçti. Bu dönemde Bosna – Hersek’in sınırları 1918 öncesi döndü ve Boşnaklar kültürel kimliklerine yeniden kavuştular. Batı’nın desteği ile Yugoslavya’da savaşın izleri çabuk silindi. Batılı ülkeler Yugoslavya‘yı sadece ekonomik değil aynı zamanda askeri ve siyasi alanda da destekledi. 1970’li yıllarda Sovyet müdahalesi riski ile karşılaşıldığında Amerika Birleşik Devletleri Yugoslavya‘yı savunmak için nükleer güce başvurabileceğini açıkladı. Soğuk Savaş‘ın son bulması ve sona eren komünist rejimle birlikte parçalanan Sovyetler Birliği‘nden Yugoslavya da etkilendi.1878 Avusturya-Macaristan’ın Bosna-Hersek’i İşgali

1986-1992 yılları arasında yaşanan kanlı iç savaşların sonrasında Yugoslavya parçalandı. Aşırı milliyetçi Slobodan Miloşeviç ve onun desteklediği militanlarca Büyük Sırbistan‘ı kurma hayalleri ile sistematik bir katliam gerçekleştirildi. Bu dönemde 100.000’in üzerinde Boşnak yaşamını kaybetti. Sırpların başta Saraybosna olmak üzere kuşatma altında tuttuğu şehirleri bombalamasına, sniper ateşi ile masum sivilleri öldürmesine, başta aydınlar olmak üzere seçilmiş kişilerin toplama kamplarında öldürülmesi ile gerçekleştirilen etnik temizlik hareketine batılı ülkeler; uzun süre gereken tepkiyi göstermeyerek soykırıma seyirci kaldı.

Şubat 1992‘de bağımsızlığını ilan eden Bosna-Hersek 7 Nisan 1992‘de ABD ve diğer batılı ülkelerce tanındı ve 22 Mayıs 1992‘de Birleşmiş Milletler‘e yaptığı üyelik başvurusu kabul edildi.

Bosna Savaşı 1992 yılının ilkbaharında başladı. Bosna’nın kuzeyini hedef alan saldırıların amacı bu bölgelerden Boşnak ve Hırvatları uzaklaştırarak Sırp devletini kurmaktı. Sırpların bu saldırıları bölgedeki diğer etnik gruplar için tam bir felakete dönüştü. Kuşatma altındaki şehirler ve mülteci kamplarında pek çoğu öldürüldü ve işkenceye uğradı.

Savaşın ilk aylarında askeri olmayan doğudaki pek çok Boşnak şehri Sırpların saldırıları sonucu kolayca düştü. Ancak şehri çeviren tepelerinde yardımıyla Srebrenitsa saldırılara karşı kendisini başarıyla savundu.

1993‘te Birleşmiş Milletler altı yerleşim birimini “güvenli bölge” ilan etti; Srebrenitsa da bunlardan birisiydi. Amaç sınırları korunabilir hale getirerek barış için görüşülebilir bir zemin oluşturmaktı.Boşnaklar

Mayıs 1995‘te Sırplar Saraybosna’daki kuşatmayı şiddetlendirdi ve Nato Sırplara karşı hava saldırısı düzenlendi. Buna misilleme olarak Sırplar, altı güvenli bölgeyi bombalayarak 300 Birleşmiş Milletler askerini rehin aldı. Sırpların şehre yaklaşması üzerine, Srebrenitsa’daki Boşnaklar, Hollandalı askerlerin kendilerini savunmasını istemiştir. Buna rağmen red cevabı aldıklarında, güvenli bölge olduğu için şehre girilirken ellerinden alınan silahların teslimi ve şehrin bizzat Boşnaklar tarafından savunulması yönündeki taleplerini ilettikleri halde, Boşnaklar silahsız ve yalnız bırakılmışlardır. Temmuz 1995‘te general Mladic komutasındaki Sırp güçleri Srebrenitsa’daki Hollandalı Birleşmiş Milletler güçleriyle anlaşarak şehri hedef aldı. Yaklaşık 25,000 Boşnak Sırp tehdidi üzerine şehri terk ederek bir başka güvenli bölge olan Potocari’ye ulaştı. Sırplar Srebsenitsa’ya geldiğinde Hollandalı Birleşmiş Milletler gücü komutanı, Sırpları engellemek yerine onlara katliam konusunda yardımcı oldu. Hollandalı birliklerin komutanı, Sırp general Mladic ile karşılıklı olarak kadeh bile kaldırmıştır. Hollandalı birlikler hiç müdahale bulunmamış, hatta soykırımın düzgün bir şekilde gerçekleştirilmesi için katliama yardımcı bile olmuşlardır. Kadın ve çocuklar ayrıldıktan sonra askerlik çağına gelmiş olan erkekler otobüslere bindirilip kampın yakınında kurşuna dizilerek öldürülmüştür. II. Dünya Savaşı‘ndan sonraki bu en büyük soykırımda 10-15 bin Boşnak’ın katledildiği iddia edilmektedir. Kızılhaç yetkilileri bu olaylar sırasında 7.500-8000 kişinin kaybolduğunu bildirmiştir. Olayın en ilginç tarafı ise, bu olaydan utanması gereken Hollandalı birlikler, memleketlerine döndüklerinde Hollanda hükûmeti tarafından “madalya” ile ödüllendirilmişlerdir.

Srebrenitsa Katliamı‘nın ardından o güne kadar olaylara kayıtsız kalan batı kamuoyunda Sırplara karşı baskılar arttı ve 1995 yılı sonlarında savaş son buldu.

Kış ya da Yaz, mevsim ne olursa olsun elinizde Bosna Hersek Uçak Bileti varsa, baş döndüren bir tatilin arefesindesiniz demektir.

Her mevsim, dünyanın her tarafından turist akınına uğrayan Bosna Hersek iklimi ve doğası ile cezbeder ziyaretçilerini. Balkan Yarım Adası’nın merkezinde bulunan Bosna Hersek, Yugoslavya’da Komünist sistemin yıkılması ile kurulan bir cumhuriyettir. Hırvatistan, Sırbistan ve Karadağ ile sınır komşusudur.

Dört mevsimin de yaşandığı bölge yazın güneşi,doğası,plajları ile ilgi çekerken kışın da özellikle kış sporları ile ilgilenenler için bir cennettir. Bahar aylarında doğanın sunabileceği tüm renkleri görebileceğiniz muhteşem manzaralarla şenlenir bölge.

Farklı kültürlerin içiçe yaşadığı bu küçük ama büyüleyici ülke, kilometrelerce akan nehirleri, tarihten kopup gelen yapıları,muhteşem plajları ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

1984 Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapan, başkent Saraybosna, tarihi yapılarıyla sizi tarihin derinliklerine sürüklerken, şehrin ortasından geçen Miljacka Nehri seyrine doyamayacağınız manzaralarla büyüler. Bölgede 400 senelik Osmanlı hakimiyetinin sözkonusu olması dolayısıyla şehirde bir çok Osmanlı eseri görmek mümkün.

Saraybosna`nın merkezinde bulunan, tarihi bir değer ve aynı zamanda bir kültür merkezi olan Başçarşı, Gazi Hüsrev Bey Camisi, şehrin en önemli kısımlarından olan ve mücadele döneminde yaklaşık bin kişilik büyük bir grubun kaçıp sığındığı ve neredeyse bin gün boyunca yaşam mücadelesi verdiği bir yer olan Umut Tüneli, 17.yüzyıldan kalma saat kulesi,köprüleri ve müzeleriyle ziyaret edilmeyi bekleyen özel bir şehir.

Bosna Hersek Cumhuriyeti`nin bir diğer önemli şehri Mostar.

Neretva Nehri‘nin ikiye böldüğü ve Hersek Bölgesi’nin başkenti olan şehirde halen savaşın izlerini görmek mümkün. Şehrin simgesi haline gelen Mostar Köprüsü, tarihte ve günümüzde, adına yazılan türkülerle, mimari estetiği ile ilgi odağı olmuştur.

Bosna Hersek`in genelinde olduğu gibi Mostar’da da bir çok Osmanlı eserine rastlamak mümkün. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yeralan şehirde özellikle görülmesi gereken değerler; şehrin en önemli yapısı olan Mostar Köprüsü, Mimar Sinan tarafından yapılan Karagöz Bey Camisi, Eski Köprü Müzesi, Saat Kulesi, Bakırcılar çarşısı, Eğri Köprü ve Hersek Tarih Müzesi.

Tarihi,doğası ve hiç yabancı olmadığımız kültürü ile Bosna Hersek görülmeye değer yerler listesinde en başlarda yer almayı hak ediyor. Ayrıca İstanbul’dan Bosna Hersek başkentine hergün karşılıklı iki sefer olması ve ülkenin Türkiye`ye vize uygulamıyor olması da Bosna Hersek uçak biletini oldukça cazip hale getirmekte. 

Sıkça sorulan sorular

Türkiye ile Saraybosna (Bosna-Hersek başkenti) arasındaki uçuşlar ortalama 4sa 15dk sürer. Bu süre Ankara kalkışlı uçuşlar temel alınarak hesaplanmıştır.
Qatar Airways, Norwegian Air International, Norwegian Air Sweden, Air Arabia, Alitalia, eurowings, Norwegian ve Croatia Airlines, Bosna-Hersek yönüne aktarmasız uçmaktadır.
Eylül, Bosna-Hersek yönüne uçmak için en ucuz aydır.

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.

BOSNA HERSEK YEMEKLERİ VE MUTFAĞI

Türklere yakın mutfak ile bosna hersek yemekleri aşağıdaki gibidir.

  • Kol Böreği
  • Kompot
  • Dolma
  • Börek
  • Paprika
  • Cevapi
  • Tekke

BOSNA HERSEK KONSOLOSLUĞU


 Posta adresi

Vilsonovo Setaliste bb.71000
Saraybosna, Bosna Hersek  

 E-posta
embassy.sarajevo@mfa.gov.tr 

Telefon
Büyükelçilik Binası +387 33 568 750 Konsolosluk Şubesi +387 33 568 791 +387 33 568 792

 Nöbetçi / Acil Durum Telefonu
+387 62 984 807

 Faks
+387 33 267 261 +387 33 568 777