BULGARİSTAN

Bulgaristan Hakkında Kısa Bilgiler:

Bulgaristan (Bulgarca: България, Bılgariya), resmî adıyla Bulgaristan Cumhuriyeti

Balkanlar’da yer alan ülke. Batıda Sırbistan ve Kuzey Makedonya, doğuda Karadeniz, kuzeyde Romanya, güneyde Yunanistan güneydoğuda Türkiye ile çevrilidir. 

BULGARİSTAN GEZİLECEK YERLER

Sofya Tren Yolculuğu

BULGARİSTAN NEREDEDİR?

Balkan Dağları (Stara Planina) Bulgaristan’ı kuzeyde Tuna platosu, güneyde ise Trakya platosu olarak kabaca iki coğrafi bölgeye ayırır. Oldukça dağlık bir coğrafyaya sahip olan güney Bulgaristan’da Rodop ve Rila sıradağları yer alır. Ülkenin ve Balkanların en yüksek zirvesi olan 2925 metre rakımlı Musala Dağı da burada bulunmaktadır.

BULGARİSTAN TARİHİ

Bulgaristan’ın ilk sakinleri Hint-Avrupa kökenli bir kavim olan Traklardır. Milatla birlikte ülke önce Roma İmparatorluğu, sonraysa Bizans İmparatorluğu egemenliğine girer.[kaynak belirtilmeli]

Bizans İmparatorluğu yıkılıncaya değin Bizans ile savaşıp hâkimiyet alanlarını genişleten Bulgarlar, 10181186 yılları arasında yeniden Bizans İmparatorluğu’nun egemenliğine girmiştir. 14. yüzyılda Türklerin Rumeli‘ye çıkmasından sonra bağımsızlıklarını yitirerek Osmanlı Devleti‘nin egemenliğine girmişlerdir.

Osmanlı Devleti’nin gerilemeye başlaması ve Çarlık Rusyası’nın da desteğiyle, Balkanların tümünde olduğu gibi Bulgaristan’da da ulusal kurtuluş hareketi alevlenmiş, 93 Harbi‘nden yenilgiyle çıkan Osmanlı Devleti, Bulgaristan’ı 1878 yılında içişlerinde bağımsız prenslik olarak, 1908 senesinde ise tam bağımsız çarlık olarak tanımıştır.

I. Dünya Savaşı‘nda Osmanlılarla aynı cephede savaşa katılan Bulgaristan, II. Dünya Savaşı‘na da Almanya saflarında katılarak her iki savaştan da yenilgiyle çıkmıştır.

II. Dünya Savaşı’nın ardından Balkanlar’da ilerleyen Sovyet ordusunun da yardımıyla Georgi Dimitrov önderliğinde sosyalist rejime geçen ülke, soğuk savaş yıllarında Varşova Paktı‘nın üyesi olarak kalmıştır.

Doğu Bloku‘nun çözülmesiyle 1990 yılında sosyalist rejimin yıkıldığı Bulgaristan, komşusu Türkiye ile olan ilişkilerini oldukça olumlu bir temele oturtmuştur. Ülke 1 Ocak 2007 tarihinde Avrupa Birliği‘ne katılmıştır.

BULGARİSTAN UÇAK BİLETİ

 

Balkan ülkeleri arasında Türkiye’nin de komşusu olan Bulgaristan, sosyalist rejimin yıkılmasından sonra 2007’de üyesi olduğu Avrupa Birliği bölgesinde tarihi zenginliği, turizm potansiyeli ve gelişen ekonomisiyle  yükselen yıldızlardan biri. İklim olarak ılıman iklime sahip olan ülke yazın altın rengi kumsalları, kışın görkemli karlı dağlarıyla, yazın ve kışın turizm açısından bir cazibe merkezi.

Bulgar kültürü uzun yıllar boyunca çeşitli diğer kültürlerle yoğun harmanlanmış bir kültür. Osmanlı’nın uzun yıllar boyu varlığını sürdürdüğü ülkenin hatırı sayılır miktarda Türk kökenli vatandaşı mevcut. Son yıllarda özellikle üniversite okumak için komşu ülkenin kapısını çalan öğrenciler genellikle Sofya, Varna ve Plovdiv’de yaşamakta.

Bulgaristan’a uçak bileti bulmak için çok sayıda web sitesine bakmanıza gerek yok. Skyscanner size tek bir platformda tüm uçuşları bu ülkeye uçan havayolları fiyatlarını karşılaştırarak zaman ve fiyat bazında karşılaştırmalar yaparak gösterir. Eğer uçuş tarihleriniz esnekse bir ayı ya da tüm yılı görüntüleyerek Bulgaristan’a en ucuz hangi tarihlerde uçabileceğinizi görebilirsiniz. Skyscanner kullanarak hem zamandan hem de paradan tasarruf edin.

Ülkenin başkenti Sofya tarihi ve kültürü ile zengin bir birikime sahip. Diğer önemli şehirlerden biri olan Filibe (Plovdiv)  Dünyanın altıncı Avrupa’nın ise en eski şehridir. Arkeolojik tespitler şehirde M.Ö 3000 yılına kadar yerleşim olduğunu göstermekte, şehirdeki antik Roma tiyatrosu iyi örneklerden biri.

Ülke Hristiyan dini açından çok önemli tarihi değerlere sahip, Alaca manastır Varna şehir merkezine 16 km uzaklıkta

Bulgaristan yaz ve kış turizmi için tüm bütçelere uygun seçeneklerle sizleri karşılamaya hazır. Ayrıca ülke SPA merkezleriyle sağlık turizminde de de haklı bir üne sahip

Bulgaristan’ın gelişen ekonomisinde geleneksel olarak üretilen gül yağı önemli bir yer kaplıyor. Gül Festivali her yıl Haziran ayının ilk haftasında Kazanlık şehrinde yapılıyor.Gül kraliçesinin seçilmesiyle sonlanan testivalde çeşitli gül yağı yapımını da izleyebilirsiniz.

Meriç nehri ülkenin verimli tarlalarının en önemli su kaynağı bu güzel ve coşkun nehrin konuk olarak geçtiği her alan yeşili ve doğasıyla görülmeye değer. Bulgaristan doğanın korunması konusunda oldukça hassas bir ülke. Altın Kum olarak anılan Varna’ya yakın bölge önemli turizm merkezlerinden biri, suyunun ve çevrenin çok temiz olması nedeniyle mavi bayrakla ödüllendirilmiştir.

Dünyada bini aşkın havayolunun ve online seyahat acentasının milyonlarca noktasını tarayarak en hesaplı uçak bileti alternatiflerini karşılaştırmalı olarak sunan Skyscanner ile her zaman her yere en ucuz uçak biletini bulabilirsiniz.

Sıkça sorulan sorular

Türkiye ile Sofya (Bulgaristan başkenti) arasındaki uçuşlar ortalama 3sa 50dk sürer. Bu süre Ankara kalkışlı uçuşlar temel alınarak hesaplanmıştır.
Delta, SkyUp Airlines, KLM, Singapore Airlines, Chair Airlines, AIS Airlines, Severstal Aircompany ve Norwegian, Bulgaristan yönüne aktarmasız uçmaktadır.
Mayıs, Bulgaristan yönüne uçmak için en ucuz aydır.

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.

BULGARİSTAN KONSOLOSLUĞU

İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri

Telefon: +90 (0212) 281 0115 – 279 58 37
Fax:       +90(212)2641011 

İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğu Randevu Numarası:

Telefon: +90 212 281 0115