Asia Birleşik Arap Emirlikleri Dubai

Dubai… Yemek Festivali (Eat The World)

Nisan 9, 2017
82

Hande Atıcı

Dubai Yemek Festivali

Dünya’nın farklı kıtalarını gezme şansını elde ettim, Amerika, Uzak Doğu, Avrupa’da bir çok yer ve Africa derken, seyahat etmek, yeni tatlar denemek, yeni kültürler keşfetmek için yaşar oldum, kendim ile ilgili keşfettiğim en bariz şey, sehayat etmenin benim ruhumu beslediği oldu… ve merakım bitmiyor, gördükçe görmeyi istiyorum, leylekler uçurtmam olsun, tüm Dünya’yı gezeyim istiyorum.

Öncelikle nerede olduğunu ve tarihi hakkında aşağıdaki linkten bilgilere ulaşabilirsiniz. 

Dubai Yemek Festivali Bilgiler

Yolumuz Dubai’ye ablamın işi nedeniyle düştü, ancak Asya’nın en gösterişli şehrini  daha önce de görmedik, malum benim jenerasyonum için çalkantılı bölgede yer alıyordu, pek merak konusu da değil, son yıllarda trend oldu diyebilirim. Gösteriş deyince, sadece para aklınıza gelmesin, her anlamda gösterişli, şaşkınlığımı gizlemekte çok zorlandım. Çünkü halihazırda, Dünya’nın en güvenilir şehirleri listesinde üst sırada, işsizlik oranı ‘sıfır’, üstelik vergi de yok!

Dubai Yemek Festivalindeki Farklı Tadlar

Dubai nüfusu yaklaşık 2,7 Milyon ve bunun 10% yerli, kalan nüfusun tamamı çeşitli ırklardan çalışmak için, iş kurmak için gelmişler. Çok kısa bir tanımla gözlememi iletmeyi denersem; Dubai tam olarak, büyük bir üniversite kampüsünün şehir boyuna getirilmiş hali. Dünya’nın çeşitli ülkerinden büyük şirketler, oteller, bir çok ünlü chef ve restauranları, plajlar, konserler, farklı konseptte festivaller, gece hayatı derken, %90’nın yabancı olduğu ama mutlulukla hayatlarını sürdükleri, iste tam bu nedenle de kurumsal hayatın, üniversite kampüsüne dönüştüğü, her dil, din, ırka hitap edecek bir yaşam inşa edilerek, gerçek bir expat şehri yaratılmış.

Bense en güzel günümü yazmak istiyorum; ‘EatTheWorld’ sokak yemekleri festivali… İngiltere, Amerika ve Singapur’da en sevilen 25 sokak yemeği ile populer olmuş food truckları bir parkta bulusturuyorlar ve bununla kalmayıp Dünyaca ünlü şefler ve reçete sırları, tadımları hatta bir çoğuyla tanışma şansım bile oldu.

Dubai Yemek Festivali ‘ndeki Ünlü Şefler

Biraz trucklardan atıştırdık, bbq kaburga, trüflü mantar üzerine bıldırcın yumurtası, sushiler, şişte ahtapot, dumplingler… Ve her saat başı ünlü Cheflerin demoları ve demo tadımları, doymak değil bu, mutluluk… ilk Ingiliz chef Andy Bates ile tanıştım, simdi Miami’de, onun için street food lideri yazıyor bir çok yerde, blogu ve receteleri harika ve sanırım en yakışıklı İngiliz Chef o, masmavi gözleri ve gamzesiyle oldukça havalıydı.

Chef Reif Uthman

Chef Reif Uthman

İngiliz olması nedeniyle fish and chips konusunda en iddialı, üstelik demoya atılanlara sırrını da verdi, yazımın sonunda bu sırrı sizlerle de paylaşacağım. ardından, Chef Reif Uthman ile konuştum,  Zuma regional ex-executive chefi, hala Zuma’nın menüsü için onun elinin lezzetinin sürdüğü yazıyor, Zuma’da geçirdiği yıllarda sanırım 25’ten fazla ödülü var, simdi ise kendi  restaurantlarıyla ödülleri topluyor, halizarda Play adinda yeni restoranı Dubai’nin en iyisi deniliyor, Cannes’da yine ödüllü bir restaurantı var. Ustelik daha önce Zuma Istanbul’dan da sorumlu olduğu için çok kez ülkemize gelmiş, konuşmamız sonrasında bana türkçe teşekkür ederim bile dedi. Ne mutlu.

Chef Andy Bates’in Fish & Chips İpucları:

Chef Andy Bates

Öncelikle ilk ipucu, fish and cips yapımında kullanılan balık kesinlikle soğuk deniz balığı olmalıdır, en lezzetlisinin cod fish ile olacağını da söyledi, Şimdi çıtırlığı verecek kızartma unu ve karışımı için, benim bildiğimin aksine 50% un, 50% mısır nişastası olacak şekilde kuruları bir kaba döktü, artık kolaylıkla marketlerde bulabileceğimiz ginger ale sodayı karıştırfığımız, un ve mısır nişastasına ekledi, biraz  karıştırıp, kabartma tozu da ekledikten sonra, balığı bu karışıma batırıp yaklaşık 240 derece yani oldukça kızgın yağda kızarttı, ardından tel üzerinde fazla yağından rındırdı ve gerçekten gofret ısırırken çıkan ses, balığı keserken kulağıma geldi… yanına tartar sos, chips ve sirke… yazarken hayal ediyorum, hayal edince de acıkıyorum…

Şimdiden afiyet olsun!
Hande ATICI MİRAS

Beni İnstagramdan Takip Edebilirsiniz!

Diğer Asya Yazıları için

You Might Also Like

2 Comments

 • Reply Seçil Tekin Nisan 10, 2017 at 4:32 pm

  Hande hanım merhaba, çok güzel bir yazı olmuş tebrikler. 🙂 Ben de bu yaz akrabalarımın yanına gideceğim. Belirttiğiniz festivalin tarihleri nedir acaba, gidince yemeklerden tatmak istiyorum. 🙂 bir de yöresel yemekler var mı bu festivalin içinde.

  • Reply Hande Atici Miras Nisan 10, 2017 at 7:06 pm

   Merhaba çok teşekkür ederim. 🙂
   Önümüzdeki sene yine düzenlenecek. 25 Şubat 2018 tarihinde yine Burj Park da kurulacak. Konsept ‘eat the world’ olduğu için bir çok sokak lezzetini aynı anda tadabilirsiniz. Ünlü şeflerin demoları ve tadımları da oluyor. Bu sene Amerika, İlgiltere ve Singapore’un çok sevilen 25 sokak lezzeti vardı. Ancak sanırım sizin seyahat programınıza uymuyor. 🙂 ama dubai calendar app yükleyin, gideceginiz tarihlerde mutlaka ilginizi çekecek organizasyona rastlayacaksınız. Şimdiden tarihleri içecekleri ve fiyatları görebilirsiniz. 🙂

  Yorum Yazın