Karadağ

KAradağ

Karadağ Hakkında Kısa Bilgiler

Karadağ (Karadağca:  Crna Gora Црна Гора), Balkanlar‘da bir AB ülkesidir. 

Karadağ Nerededir?

Karadağ Balkanlarda yer alan eski Yugoslavya’yı oluşturan altı cumhuriyetten biriydi. Yugoslavya’nın parçalanmasından sonra Karadağ, Sırbistan’ın zorlamasıyla yeni Yugoslavya’ya katılmıştır. Karadağ’ın çabalarıyla 2003 yılında Sırbistan-Karadağ olarak daha esnek bir federasyon çatısı oluşturulmuştur. 

Karadağ Tarihi

Karadağ’ın eski halkı Arnavutlardan oluşur. VII. yüzyılda İmparator Herakliyus zamanında, Sırplar da oraya yerleştirilmiştir. Osmanlılar, Rumeli’ye geçip fetihlere giriştikleri sıralarda Karadağ, Venedik Cumhuriyeti’nin tabiiyetinde idi. Osmanlı Devleti’nin Karadağ’daki fetihleri Sultan I. Murad dönemine rastlar. Zira ilk Osmanlı-Karadağ çatışması da I. Murat döneminde yaşanmıştır. İkinci Osmanlı-Karadağ çatışması Sultan I. Bayezid döneminde olmuştur. Bu seferde Osmanlı kuvvetleri Üsküp’ten çıkıp Zveçan ve Yeleç üzerinden Lim ve Tara nehirlerine kadar ulaşmıştır. Osmanlı Devleti’nin Karadağ’daki asıl fetihleri ise Fatih Sultan Mehmet döneminde olmuştur. Aslında Osmanlı Karadağ’ı tam olarak hakimiyetine almadı. Fatih, Karadağ’a bir nevi özerklik statüsü verdi ve bu durum Karadağlılar tarafından 1878 yılında Osmanlı’dan ayrılana kadar kullanıldı. Karadağlılar Osmanlı Devleti’nin hakimiyetine girişinden itibaren çok sayıda isyan çıkartmışlardır. Örneğin 1711, 1712, 1714 isyanlarını çıkartmışlardır. Bununla birlikte Hersek isyanına da destek vermişlerdir

KARADAĞ GEZİLECEK YERLER

Kotor Gezilecek Yerler

KARADAĞ UÇAK BİLETLERİ

Avrupa’nın en bakir doğalarından birine sahip Karadağ’a ucuz uçak bileti için Skycanner’ın ödüllü uçak arama motorunu ziyaret edin.

Karadağ, Balkan coğrafyasında bulunan bir ülkedir. Ayrıca eski Yugoslavya’nın dağılmasından sonra kurulan ve dünyanın en genç devletlerinden biridir. Karadağ doğaya saygılı ve çevre bilincinin yüksek olduğu ülkelerden biri. Avrupa’nın belki de en yeşil kentlerinden biri olan Podgorica ülkenin başkentidir. Eski başkent Cetinje taşıdığı kültürel mirası ve doğal güzellikleriyle uğramanız gereken Karadağ şehirlerden yalnızca bir diğeridir.

Balkanlar’ın bu fazla bilinmeyen ülkesini tanımaya, kıyı şehirlerinden biri olan Kotor’dan başlamak mümkün. Balkan atmosferini sonuna kadar hissedebileceğiniz bu eski şehrin sokaklarında kaybolarak bu küçük ama çok özel sahil kentinin  keyfini çıkarmanızı tavsiye ederiz.

Karadağ yemyeşil bir ülkedir. Her köşesinde ilginizi çekecek bir manzaraya mutlaka rastlayacaksınız. Adriyatik denizinin dantel gibi işlediği koylarda hem billur gibi suların tadını çıkarıp yüzebilir hem de yeşilin huzur veren atmosferini iliklerinize kadar hissedebilirsiniz. Karadağ gezinizin olmazsa olmazlarından biri 2500 yıllık tarihiyle Adriyatik denizinin incisi “Budva”’ olacaktır . Budva, Avrupa jet sosyetesinin uğrak yerlerinden biridir. Gece hayatı ve muhteşem sahilleriyle oldukça ünlüdür. Jaz plajı ise  Madonna’nın vermiş olduğu konserden sonra Avrupa’nın popüler tatil destinasyonlarından biri olmuştur.

Bir buçuk saatlik bir uçuştan sonra varacağınız Karadağ keşfedilmeye hazır güzellikleriyle çok uzağınızda değil. Karadağ doğasının mükemmelliği ile hem yaz, hem de kışı tatili meraklıları için çok farklı olanaklar sunmaktadır. Karadağ’da bulunan Durmitor Dağı  ve çevresinde bulunan Durmitor Ulusal parkı bozulmamış doğasıyla kış turizmini sevenlerin, kayak meraklılarının gözde mekânlarından biridir. Avrupa’nın en büyük ve Dünyanın’da 2.büyük kanyonu olan Tara Kanyonu  Durmitor Ulusal parkın sınırları içerisindedir.   Durmitor Dağı ayrıca  sahip olduğu 16 buzul gölüyle de bilinir. Eğer tatilinize heyecan ve değişiklik katma taraftarıysanız gözünüzü biraz yukarılara ülkenin adından da anlaşılacağı üzere bu güzel  ülkenin ünlü dağlarına çevirmeniz yeterli. Dünyanın en güzel rafting rotalarından birine sahip olan Tara nehrinde yapacağınız macera ve adrenalin dolu rafting gezisi unutulmazlar arasına girmeye aday. Seyahat tarihleriniz esnekse Skyscanner en ucuz uçak biletini bulmak konusunda çok daha fazla seçenekle ekranınızda olacaktır.

Karadağ’a en ucuz uçak bileti için bilgisayarınızın başına oturun ve Skyscanner’ın uçak bileti arama motorunu tıklayın. Eğer mobilseniz Skyscanner’ın mobil uygulamaları da size bu konuda yardımcı olabilir. Dilediğiniz zaman aralığını belirleyin ve gerisini Skyscanner’a bırakın. Çıkan sonuçları değerlendirin ve Karadağ’lara en ucuz uçak biletinizi kolay, hızlı ve en güvenilir şekilde satın alın.

Sıkça sorulan sorular

son gelişmeleri buradan edinebilirsiniz.
Türkiye ile Podgorica (Karadağ başkenti) arasındaki uçuşlar ortalama 4sa 25dk sürer. Bu süre Ankara kalkışlı uçuşlar temel alınarak hesaplanmıştır.
Delta, Transavia France, Olympic Air, Norwegian, Croatia Airlines, TUI, Azerbaijan Airlines ve Laudamotion, Karadağ yönüne aktarmasız uçmaktadır.
Mart, Karadağ yönüne uçmak için en ucuz aydır.

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.

KARADAĞ KONSOLOSLUĞU

İstanbul’daki Karadağ Konsolosluğu
Montenegrin Consulate General in Istanbul, Turkey Barbaros Bulvari IBA Bloklari, No:42/2 Balmumcu, Besiktas Istanbul Turkey

Telefon numarası:

(+90) 212 213 05 56

Faks numarası:

(+90) 212 213 05 59

Eposta:

marmaragurubu@superonline.com

Websitesi:

Konsolos:

Mr Mujgan Suver