Europe Europe 2 karadağ kotor

KOTOR: Karantina Sayıklamaları

Nisan 27, 2020
kotor
89
KEMAL HAMŞIOĞLU

Kotor: Uçuşlar iptal, zaten bırak seyahati sokağa çıkmak yasak, İnstagram dünyanın sonundan öncesine dair tbt’lerle dolup taşmış; Ben de bari size bugün karantina bitse gitmek isteyeceğim Kotor’u anlatayım dedim.

Kotor’a ilk seyahatim 2016 yılındaydı ve yalnızdım. Geçen yılın Ağustos ayında ise bana Eda ve Volkan ile birlikte kardeşim eşlik ediyordu. Haliyle bu yazıda her iki deneyimimden de notlar bulacaksınız.

Kotor – Karadağ

KOTOR GEZİLECEK YERLER

Old Town

Surlar içine sıkışmış, tarihi Ortaçağ’a dayanan bir sahil kasabasından bahsediyoruz. Daracık bir boğazdan Adriatik’e açılan, sarp dağlarla çevrili genişçe bir koyun içine kurulu Kotor, güvenliğini bu zorlu coğrafya sayesinde korumuş. Niceleriyle birlikte Osmanlı kuşatmasına da göğüs germiş. Bkz. Evliya Çelebi’nin Seyahatname’si. İçinde tek bir yeni binanın yer almadığı old town’un bir köşesinden diğeri en fazla olsun 300 metre. Bununla birlikte dar sokaklarında kaybolacağınıza bahse girerim. Ki yolunuzu kaybedip bulmanız arasında geçen süre de hadi diyelim 10 dakika sürsün. İçinde biri şehrin en eski yapısı olan kiliseler, şapeller ve saray yavrularıyla Kotor size bir Game of Thrones ya da Lord of the Rings platosu gibi gelebilir. Zaten o yapımlarda da Dubrovnik gibi Kotor’a benzer eski şehirler doğal film seti olarak kullanıldı. Çok güzel çok… Açıp resimlerine bakın işte, gereksiz betimleme yaptırtmayın.

Zindan

Zindan deyince insanın aklına yer altında bir mekan gelmekle birlikte, Kotor’un zindanları şehrin sırtını verdiği dağın tepesinde yer alıyor. Dik merdivenlerle ulaşılıyor ve bu tırmanış yaklaşık bir saati bulabiliyor. Yalnız gittiğim ilk seyahatimde şehrin içinden başlayan merdivenleri kullanmıştım. O zaman giriş ücreti 3 Euro’ydu. Ancak bilet kesen abinin mesaisi sabah 8’de başladığı için 15 dakika erken giderek o 3 Euro ile bir dilim pizza alabiliyordunuz. İkinci seyahatte ise hem giriş ücreti 8 Euro olmuştu, hem de artık ziyaret saatleri dışında girişi engelleyecek şekilde turnike kurulmuştu. Peki biz adam başı 8’den 32 papel ödedik mi? Tabii ki hayır! Kaldığımız hotelin resepsiyonundaki koca yürekli arkadaşın verdiği bilgi ile surların dışından tepeye ulaşan patikayı kullandık. İnanın çıkması merdivenlerden daha kolay. Zaten dönüşte o merdivenleri kullandığımızda ekibin geri kalanı da hak verdi. Tek sorun Zindan surlarına girmek için yaklaşık bir buçuk iki metrelik bir yüksekliği tırmanmanız gerekmesi. Onu da birbirimizin sırtına, dizine falan basarak çözdük. Öyle, “Yok artık” falan demeyin 32 Euro çarpı TL iyi para ediyor. Nedir bu zindanın esprisi? Elbette manzarası.

Artos

Hemen google’lamayın, neresi bu Artos diye; yok öyle bir yer. İlk seyahatimde keşfettiğim Kotor’un eski dağ yoluna verdiğim ad bu. Ve evet Vizontele’den alıntı yaptım. E yalnız seyahatte ilk gün gezdim bitti zaten cücük kadar old town. İkinci gün aksiyon ararken, yürüyüşe çıkayım dedim. Bir baktım dağın tepesindeyim. “Keşfettiğim” diyorum zira ilk başlarda sadece yerli halkın bildiği tehlikeli bir rotaya girdiğimi sanıyordum. Hatta o zaman Eda’yı aradım “Bir iki saat içinde benden haber alamazsan, Karadağ Büyükelçiliği’ni ara, durumu anlat” falan dedim, o derece! Tırmanışta yerde hayvan pisliği görüyorum, diyorum “Ayı mı gergedan mı, ne var burada!” falan derken dönüşe geçmiş 70’lerindeki bin İngiliz çifte denk gelmem ile yüzümde mahcup bir gülümseme belirdi. Peki nedir Arto’un esprisi? Ağaçlar içinde harika bir yürüyüş parkuru, ve bir tarafında koyun dışındaki Adriyatik denizi, diğer tarafında Kotor ile panaromik bir Karadağ manzarası eşliğinde piknik yapma imkanı.

Tivat

Tivat da aslında bir diğer tarihi kasaba. Ancak aynı körfez içinde yer aldığı ve Kotor’dan sadece yarım saat uzaklıkta bulunduğu için Kotor seyahati içinde yapılacaklar listesinde göstermek uygun olur diye düşündüm. Ayrıca Kotor’un denizine kıyasla çok daha berrak bir suya sahip. Ve keyifli plajları var. Sadece Tivat’a da gidilip kalınır ama biz öyle yapmadık haliyle ben sizinle sadece plaj deneyimimizi paylaşabileceğim. Biz Pirate Bar diye bir paralı plaja girdik. Giriş ücreti yoktu, klasik şezlong ücreti alınıyor. Biz masada oturduk, yediğimiz içtiğimizin ücretini ödedik ki, fiyatlar öyle şişirme değil. Hamburgeri vasat üzeri, birası soğuk. Bizim gittiğimiz gün canlı müzik vardı. İyi de müzik yaptılar.

Kotor- Karadağ

KOTOR NE YENİR ? NE İÇİLİR?

Karadağ’ın para biriminin Euro olması Kotor’u görece pahalı bir yer haline getiriyor. Aslında Euro bazında fiyatlar düşük, anlayacağınız o bizim fakirliğimiz. Old town içindeki lokontaların tamamı turistik. Dolayısıyla fiyatlar da ona göre. Deniz mahsulleri ve kırmızı et ağırlıklı bir mutfağı var Karadağ’ın. Balkanlar’ın herhangi bir ülkesinde yiyebileceğiniz her türlü et, köfte, kebabı Kotor’da da bulabilirsiniz. Deniz ürünleri konusunda başarılılar. Özelikle soslu midye, karides gibi seçenekleri önerebilirim. Ara öğünlerde ya da yemeği ucuza getirme adına dilim pizzacılar oldukça doyurucu bir seçenek. Bir, iki dükkan var. Bir tanesi özellikle lezzetli pizzalar yapıyor. Dilimi 3 Euro falan olacaktı. Dilim dediğime bakmayın neredeyse bir küçük pizza boyutunda.

Ne içilir derseniz birası da güzel şarabı da. Kotor’un içinde güzel şarap evleri var, yemeğinizi de yiyebileceğiniz. Birçoğunda canlı müzik de yapılıyor. Bira zaten sudan ucuz. Euro olmasına karşın şarap da Türkiye’deki bir şarap evinden daha ucuza geliyor. Neden çünkü onların devleti içki içenlere yolunacak kaz muamelesi yapmıyor.

KOTOR KONAKLAMA

Burada her iki binadan biri otel olarak kullanılıyor olsa gerek. Otel dediğime bakmayın yarısı hostel niteliğinde yerler. Ben ilk seyahatimde Apartmen Monika diye geçen bir hostelde kaldım. Dediğim gibi diğer her bina gibi tarihi bir yapıldı. 6 metrekare odada bir ranza vardı. Duş, tuvalet dışarıda. Zaten sabahtan çıkıp gece döndüğüm için pek bir sorun yaşamadım. İkinci seyahatte ise dört kişilik bir oda tuttuk. İçinde kocaman bir açık mutağı, mutfak barı, banyosu, koltuğu olan. Güzel ferah bir odaydı. Ancak seyahatin tek nahoş anısı da o odaya dair.

Buranın simgesi kedi. Her turistik eşyanın üzerinde varlar. Belli ki zamanında fareleri defetmek için beslenmişler ancak “celebrity” olunca işi gücü sermişler. Kotor’da ikince gecemiz, sabahın köründe yola çıkacağız. Yattık erkenden, tavanda bir tıkırtı! Ben de ranzanın üstünde yatıyorum, tepemde bir şey koşuyor. Parmağımla tıklattım tavanı, alçıpan. Yani arkası boş. O an anladım durumu. Eda falan da duydu tabi. Dedi fare bu. Dedim, “Ne faresi saçmalama! Baktım ben tavana alçıpan falan değil. Üst katta kedi falan var belli ki, o koşuyordur.” Pek ikna olmadı ama mecbur yattı herkes. Sabaha karşı gözümü bir açtım. Eda yatağın içinde, Volkan yanındaki kanepede ışığı açmış, duvarı seyrediyorlar. Dedim, “Ne yapıyorsunuz?”, dediler “Geliyor.” Bu ikisi kaderlerine mahkum, farenin boş priz deliğinden çıkmasını bekliyor. Hayvan da belli ki oradan bir ışık görmüş, nasıl kemiriyor izolasyon malzemesini. İndim aşağı, buldum iki poşet, tıktım deliğe; ses kesildi. “Dedim fare mi, uykusuz yola çıkacak bir şoför mü!” Hayvanceğiz oradan çıkamayacağını anlayınca tavana döndü, ben de kalan sürede uykumu aldım neyse ki. Bu da böyle bir anımızdır…

Old town’da kalacak ama ucuza getirecekseniz durum bu. Yoksa hemen surların dışında yeni binalar ve o binalarda daha geniş, konforlu ve uygun oda seçenekleri var.

KOTOR NE KADAR KALINMALI?

Ne aradığınıza bağlı. Eğlence ise 3 gün. Huzur ise bir ömür boyu kalınır.

KOTOR ROTA

Nasıl gidilir? İlk seferinde sırt çantası ile Balkan turundaydım. Mostar’dan Kotor’a geçtim. Aktarmalı 8 saat falan sürdü. Dönüşte otobüsle Arnavutluk’un başkenti Tiran’a gittim, o da 6 saatimi falan aldı. Uçakla doğrudan Karadağ’a gidecekseniz başkent Podgorica’dan otobüsle Kotor bir buçuk saatten az sürüyor. Biz ikinci Kotor seyahatinde ise bu kez araba ile Balkan turundaydık. Makedonya Ohri’den yola çıktık tüm Arnavutluk’u geçerek Budva’ya vardık. Orada bir gece kaldıktan sonra Kotor’a geçtik. Budva-Kotor arası yarım, Ohri-Budva arası çoğu dolambaçlı ve tek şeritli dağ yollarıyla 10 saat. Dolayısıyla siz siz olun böyle anlamsız rotalar çizmeyin. Hele de şoförünüz benim gibi araba kullanmayı 3 ay önce öğrenmişse. Ve 10 yıllık ehliyeti olduğu halde araba kullanmaya erindiği için tüm yükü size kilitleyen bir Volkan’ınız varsa!

KOTOR GECE HAYATI

Canlı müzik yapılan şarap evlerinden bahsettim. Bizim gittiğimiz Ağustos ayında festival günleriymiş. Her akşam birden fazla noktada klasik müzik orkestraları, korolar, Blues ve Rock grupları vardı. İnanılmaz eğlenceliydi. Ama bu tarihler dışında Kotor’un çok hareketli bir gece hayatı olduğunu söyleyemeyeceğim. Surların içinde oldukça popüler bir kulüp olduğunu biliyorum ama gitmedim/gitmedik.

KOTOR HAKKINDA BİLGİLER

Karantina günlerinde az depresif bir yazı olmuş olabilir ama normalimize dönebilirsek, yeniden gitmek isteyeceğim belki de ilk yer

Daha Fazla Bilgi İçin..

Karadağ Hakkında Bilgi Edinmek için..

You Might Also Like

Yorum Yok

Yorum Yazın