Uncategorized

OHRİD: Dizi dizi inciyim, güzellikte birinciyim.

Kasım 29, 2021
ohrid
68 / 100
Eda İvgen Taban

Ohrid: Makedonya, uzun süre Yunanistan’ın “Yeşilvadi bizimdir, hayır bizimdir” tartışmasının netleşmesiyle Haziran 2018’de Kuzey Makedonya Cumhuriyeti olarak isim aldı. Bu nedenle bu yazı içerisinde sıkça Kuzey Makedonya ismini duyacaksınız, neden çünkü Kuzey Makedonya’dayız. Aşırı mantıklı.

Efendim, Kuzey Makedonya’nın “incisi” Ohrid’deyiz. İncisi diyorum, çünkü gerçekten de incisiyle meşhur. Ohri Gölü’ndeki istiridyelerden yapılan mini minnacık incilerden buraya gelip almamak olmaz. Merak etmeyin her bütçeye göre var.

Ohrid, Makedonya’nın sekizinci büyük kenti. Göl ise Avrupa’nın en eski krater oluşumuna sahip gölü olarak geçiyor. Göl, Kuzey Makedonya ve Arnavutluk sınırı olarak kabul ediliyor. Yani Ohrid’in karşıki dağları cenderme cenderme. Gölün 3’te 1’i Arnavutluk’a ait. Bu nedenle burada yapılan bot turları tüm gölü gezemiyor, bir yerden dönmek zorunda. 

Yazın şehir oldukça hareketli. Göle yazın girilebiliyor. Suyu daimî olarak temizleniyor. Gölün etrafı boyunca irili ufaklı, lükslü halk tipli plaj işletmeleri var. Biz vardığımızda akşam üstü 5’ti. Bu saatten sonra şezlonglar ücretsiz oluyormuş. Yediğiniz, içtiğinize para ödüyorsunuz. Güzel bir akşamüstü bira patatesi ve göl keyfi çok iyiydi. Bazı yerlerde kart geçmiyor ama Euro üzerinden alabiliyorlar.

Bu arada eğer huylu bir insansanız, gölün dibindeki yosun ve otları çok net görebildiğiniz için biraz gerilebilirsiniz. Ben terliklerimle girdim çok yere basmadan hızlıca yüzüp çıktım. Sıtara panikle abisini cırmaladı. O tarz şeyler de olabilir. Kusura bakma Sıtoş’um burada da seni gömdüm. Bu da aslında suyun çok berrak ve dibinin çok net gözükmesinden kaynaklı bir durum. Sıkıntı yok yani.

Göl suyunun bu kadar temiz olduğunu düşünmezdik. Bu gölde yüzün herkesin, su altında değişik bir ses duyduğuna dair bir yazı okudum. Kimi kapanan midyelerin sesi diyormuş. Ama dağlardan gelen su kaynaklarının olduğu tespit edilmiş. Biz duymadık, yalan yok. Şimdi durduk yere şov yapmaya da gerek yok.

Gezilecek Nereler Var?

Plaja giderken The Bridge of Wishes yolundan geçebilirsiniz. Fotoğraf çekmek için güzel bir ahşap köprü. Köprünün devamında bizim de gittiğimiz peşi sıra beach’ler var. Bu arada plaj, beach diyoruz da öyle kumsal beklemeyin. Merdivenden inmeli, iskeleden atlamalı yerler.

Ohrid Eski Şehir

Ohrid’in eski şehrinde Osmanlı mimarisindeki beyaz, kahverengi ahşap pencereli evleri görebilirsiniz. Biz ilk turda saçma sapan bir yokuş çıkarak eski şehre tepeden girdik, hiç gerek yok çarşının içinden yürüdüğünüzde de eski şehre varıyorsunuz. Biz arabayla Kuzey Kapısı’ndan girdik. Orada biraz otopark yeri bulma sıkıntısı olabilir.

Ağustos dönemi gittiğimiz için Ohrid Antik Tiyatrosu içinde Ohrid Film Festivali’ne denk geldik. Eski şehir akşam da gündüz de epey hareketli.

Gündüz manastırı gezebilir, eski evler arasında dar sokaklarda fotoğraf çektirebilirsiniz. Akşam da gölün kenarında güzel bir restoranda Makedon müziği ile köfteleri lüp lüp yutabilirsiniz.

Aziz Yuhanna Kilisesi

Ohrid’e gelip gezmeniz gereken diğer bir yer.

Ohri Gölü üzerinde bot turları yapılıyor. Gününüz fazlaysa bota binip Ohrid’e denizden bakabilirsiniz.

Şehri tepeden görmek için Çar Samuel Kalesi’ne çıkabilirsiniz.

Bay of Bones Müzesi;

buraya kadar gelinmişken görülmesi gereken diğer bir yer. Şehrin güneyinde ve şehir merkezine 16 km. Müzeye giriş ücreti 10 Makedonya Dinarı’ydı ama bizde Dinar olmadığı, Euro da kabul edilmediği için görevli inisiyatif kullandı. Otopark mevcut ve ücretsiz.

Şehir merkezinden buraya geleceğiniz yolda kameranızı açık tutmanızı tavsiye derim. Çok güzel kemer köprüler var. Indiana Jones filmi sahnesi gibi bu yerleri kaçırmak istemezsiniz. Biz kamerayı açana kadar biraz kaçırdık.

Çarşı bölümü klasik bir tatil beldesi mecburiyet caddesi. Sağlı sollu hediyelik eşyacılar, dondurmacılar, kafeler filan. Ohrid’de alacağınız en güzel hediye inci olacak. Her bütçeye uygun inci takı bulabilirsiniz. Küpeler 5 Euro civarıydı.

Şehir içi oldukça canlı, insanlar genel olarak yardımsever. Telefonlarını kullanmamıza izin veren, bizim için ev sahibi arayan kahraman bakkallar vardı.

Kuzey Makedonya Shengen var mı?


Kuzey Makedonya’ya Türkiye’den vize yok.

Akşam yemeği zamanı

Ohrid’de gölün kenarında yemek yenecek çok restoran var. Biz Dalga (Wave) isimli bir restoranı rastgele seçtik. Kapıdan fiyata baktık, içeride boş yeri ve canlı müziği görünce daldık. Şöyle söyleyeyim; Ohrid’in en turistik bölgesinde, marinada eski şehir girişinde bir mekân olmasına rağmen kişi başı 40 TL’ye tekabül edecek fiyatlarla sofradan doymuş, içmiş, eğlenmiş bir şekilde kalktık.

Neler mi yedik? Shopska salatası, iri doğranmış salatalık, domates, soğan ve peynirle yapılan çoban salatası aslında. Yunanistan’ın feta peynirli salatası ya da Bulgaristan’ın shopska salatasıyla aynı mantıkta. Adı kebap olarak geçen içi peynirli köfteleri, ızgara mantarı ve şaraplarıyla oldukça doyurucu yemekleri var.

Nereye uyuduk uyandık?

Biz dört kişi olduğumuz için konaklamada Booking.com’dan ayarladığımız bir evi seçtik. Apartment Stephanie Orange, 2 odalı güzel manzaralı, önünde otoparkı olan geniş ferah bir ev. Mutfağı, banyosu oldukça temizdi. Uygun fiyatlı ve güler yüzlü bir ev sahibi vardı. Merkeze yürüme mesafesiyle de 5 dakika filandı. Yalnızda otoparkta yer ayırtmak için ev sahibiyle önceden konuşmanız gerekiyor. Check-out’ta da anahtarı posta kutusuna koymanız kâfi.

Ne kadar kalınmalı?

Biz toplamda 1 gece konakladık, bize yetti ama isterseniz 1 gece daha uzatabilirsiniz.

Rotamız nasıl?

Ohrid’e Üsküp’ten 3 buçuk saatlik bir otobüs yolculuğuyla gelebilirsiniz. Ya da yeterince deliyseniz İstanbul’dan yola çıkacağınız 10 günlük bir Balkan rotasının bir ucuna takabilirsiniz.

Bizim Yunanistan Halkidiki’den çıktığımız yol yaklaşık 5 saat sürdü. Sınırı kara yolundan geçmekte genel olarak bir sıkıntı yaşamadık. Kuzey Makedonya sınırından girdiğimiz an “Manastır’ın ortasında var bir havuz” türküsü peşimizden geldi. Tamam tamam, ben susmadım hiç.

Sabaha kadar dance

Geldik gece hayatına. Ohrid’in gece hayatı bize göre değil. Cıstak cıstak diye bir tabirle yaşımı belli edeceğim ama gerçekten kafamız kaldırmadı. Bu arada kulüplere gitmedik, ama kaldığımız yerden 1 km uzaklıktaki Awake Nightclub’taki DJ’den gelen “Are you ready?” lere biz hiç ready olamadık. O ne coşku arkadaş, sabah 5’e kadar uyutmadınız. O saate kadar neye hazır olamadınız? Tamam, sakinim. Küçük bir sinir krizi geçirdim geçti. Eğer gece kulübü hayatını seviyorsanız bu mekâna ya da şehir merkezindeki bir plazanın çatısında bulunan SKY Corner’a gidebilir, sabahlara kadar Eeeeevryyyy bodyyyy danceeee diyebilirsiniz. Adıyla yaşasın gerçekten “uyanık” bir mekân.

Makedonya Parası pulu nasıl?

Ülkenin para birimi Makedonya Dinarı. Ama Euro ile de ödeme yapabiliyorsunuz. Artık üç eksik beş fazla orasına çok girmeyeceksiniz.

Festivaller

12 Haziran – 20 Ağustos arasında giderseniz Ohrid Yaz Festivali’ne denk gelebilirsiniz.

Market

Kam Market’ler, bizdeki Bim’ler gibi ucuz ve raf sistemsiz. İçeride alkol de bulunuyor. 10 günlük tatil boyunca en pahalı suyumuzu buradan alıp içmemiz de biraz duruma tezat ama Rosa suyun tadı (belki de çok para verdiğimiz için) şu ana kadar içtiğimiz en lezzetli su olabilir. Ah Rosa, yine olsan yine içsek.

You Might Also Like

Yorum Yok

Yorum Yazın