Europe Norveç

OSLO: Hayat Size Güzel

Mayıs 19, 2016
77 / 100

EDA İVGEN

Oslo ’da üçüncü gün: Yaptılar, oldu!

Bir önceki yazımda teaser yapmış, arkası yarın kuşağına bağlayarak yazıda merak uyandırmıştım. Belki de uyandırmadım emin değilim. Ama etkileyici bir son olduğu kesin.
Evet, Kemal ve Volkan gerçekten de üşenmeyip sabah 6 da 2 saat yol gidip gelmeyi göze alarak o heykellere formayı giydirdiler. Twitter’lara, Çarşı’lara düştüler evet. Alın size kanıtı.

Üçüncü gün, atraksiyonlu bir sabahtan sonra şehrin gitmediğimiz diğer tarafına doğru devam etti. Gamla Oslo diye aradığımız yerde pek eski şehir havası yoktu. Munch Müzesi’nde şu meşhur Scream tablosunu görmeye doğru yola devam ederken, 30 NOK verip girdiğimiz müzede tabloyu göremedik. Meğer başka yerdeymiş. İşin aslı 30 NOK’a yani 10 TL’ye siyahi bir abinin farklı pozisyonlardan fallus’unu gördüğümüz bir fotoğraf sergisinden fazlasını göremedik. Yani isterseniz gidin ama pek gitmeseniz de olur. Scream tablosu diye aldanmayın, “bu ne lan” deyip çığlık atmayın.

Müzeden çıktığımızda Interrail’de gördüğümüz bir yorumla Grünerløkka semtine doğru yolumuza devam ettik. Burası da oldukça güzel bir semt. Hipster mekânı diye not düşmüş arkadaş ama fiyatlar pek hipster fiyatı değildi. Cihangir havasında olan bu semtte kafeler ve restoranlar var. Bira, hamburger filan yapabilirsiniz.

Gün ilerliyor, biz “somon yemeden Norveç’ten dönersek yuh bize” isimli nidalarımızı atıyorduk. Tavsiye üzerine Aker Brygge Bölgesi’nde bulunan Lofoten isimli deniz ürünleri restoranına gittiğimiz gibi fiyatları görünce kapıdan geri döndük. Evet, belki Oslo’nun en iyi balık restoranı, bir Bebek, Arnavutköy havasında. Ama o fiyatlar bizi aşar. Aştı da. O yüzden yolumuzu bir iki restoran ilerideki Olivia Restaurant’a çevirdik. Fiyatları aynı kıyıda olmasına rağmen diğerine göre daha makul. Artık ne kadar makul olursa. Somon ve şarapla birlikte kişi başı 120 TL’yi bulduk. Yine buna da şükür. Eğer somon yiyeceğim diye tutturursanız burası diğerlerine göre uygun fiyatlı.

Aker Brygge bölgesi gerçekten nezih bir yer. Kalamış Marina gibi. Denizin üzerinde üç beş tane büyü gemiyi de bar ve restoran yapmışlar. Gayet başarılı. Denize karşı oturalım da birer ballı puro içelim derken, yanımızdan geçen herkesin şok içindeki bakışları ve “ooo cigara mı içiyonuz gençler” gibi imalı sözleriyle Oslo halkının ne kadar saf ve temiz duygular içinde olduğunu anlamıştık. Oysa biz sadece standart her bakkalda tekelde satılan ballı puro içiyorduk. Ama onların gözünde junkie olmaktan kurtulamadık. Eğlenceli de olmalı değil hani. Her geçen dehşet ve gülümseme içinde bize baktıkça bize de güzel makara çıktı.

fjörd ferry

Oslo’da dördüncü gün: Yine mi bayram?

Evet, bizim için gelenekselleşmiş olan “her ülkenin milli gününü bul ki hiçbir dükkan açık olmasın” isimli çalışmamız yine gerçekleşmişti. 17 Mayıs, Norveç’in milli bayramıydı. Bütün dükkânlar kapanmış, şehrin her yerine geleneksel kıyafetli insanlar saçılmıştı. “Bunad” ismi verilen bu kostümlerle hepsi birer prens, prenses gibi ortalarda geziyorlar, Ortaçağ’ı bize yaşatıyorlardır. Biz de güne erken başlayıp 10.00’da başlayacak törene yetişmek için hazırdık. Kutlama günü İstanbul’a dönüyor olmak bir talihsizlik olsa da 13.30’daki uçağımıza kadar yine de bir şeyler görmenin mutluluğu vardı. Şimdi kısa bir flashback yapıyorum.

Güne erken başlayarak 1 saatlik bir fjörd vapur turu yaptık. Aklınızda olsun, klasik fjörd turu 285 NOK, 2 saat sürüyor adaları gezdirip geliyor. Bizim tercih ettiğimiz ise fjörd vapuru oldu. Gidiş geliş 1 saat süren vapur, Norveçli balıkçıları adalara götürüyor ve fjördleri de gezmiş oluyorsunuz. Hem de sadece 32 NOK’a.
Evet, flashforward’a geri dönüyoruz. Vapur turumuzdan sonra bayramın kutlanacağı alana, Royal Palace yoluna gidiyoruz. Yahu herkes mi prenses, prens gibi olur. Bebeğinden büyüğüne. Aklımızı yitireceğiz bu ne güzellik. Bando takımları, halk dansları yapanlar… Halk dansları dediysek Silifke’nin yoğurdu, Konya kaşık havası filan değil.  Kortej devam ederken Royal Palace’a doğru ilerlediğimizde o da ne??? Kral ve Kraliçe balkondan halkı selamlıyor. Hayatımızda ilk defa kral ve kraliçe görmemin haklı gurur içinde havaalanına dönüp, bir rüyadan uyanarak İstanbul’da gezimizi sonlandırıyoruz.

fjörd ferry

Oslo Tatili’nin Bize Öğrettikleri:

– Bir daha bilet almadan önce o ülkenin tatili var mı yok mu bakalım.
– Artık daha da sarışınlı ülkeye gitmeyelim, kendimizden soğumayalım. Sonuçta dönüp dolaşacağımız yer burası.
– Bir daha pahalı ülkeye gitmeyelim. Yeter bu kadar zenginlik.
– Oslo genel olarak 2 günde bitecek bir yer, asıl olay Bergen ve Thromso’da. Belki 2.ve 3.maddeyi Bergen tatili için görmezden gelebiliriz.
– Oslo, Stockholm, Kopenhag arasında bir sıralama yaparsak 1.her zaman Stockholm, Oslo’ya maalesef 3.lük kalıyor.
– Son olarak; bu adamlar neden intihar ediyor anlamıyorum. Zenginsiniz, güzel ve yakışıklısınız. Hem de çok. Harika bir refah düzeyiniz var. Memleketiniz güzel. Memleketiniz huzurlu. Memleketiniz savaşsız ve nüfusunuz az. İntihar için çok saçma bir memlekettesiniz ya da katlanma oranınız bize göre çok düşük. 6 ay karanlıktaysanız 6 ay da akşam 23.00’e kadar aydınlıktasınız. Bence ülkenizin kıymetini bilin çocuklar.

Yazının öncesini okumak isteyenler için: Oslo… Viking’in Harman Olduğu Yer.

You Might Also Like

Yorum Yok

Yorum Yazın