Pratik Bilgiler

5 ŞEHİR, 5 PLAK DÜKKÂNI…

Ekim 20, 2016
82

PLAK

PLAK NEREDEN ALINIR

Plak dinleme modası –moda diyorum- son yıllarda yeniden ortaya çıktı. Çıktı da iyi oldu. Bir kısım eskiden beri bu tutkunun peşinde biriktirdi de biriktirdi, bir kısım da son bir iki yılda cd ve mp3’leri bir kenara atıp doğru yolu buldu. Bir kısım da Issız Adam filmiyle birlikte belki karı – kız tavlarım derdine girdi. Herkes oldu da onlar olmadı. Ne nasıl ne zaman hangi ara oldu bilinmez ama bizim tutkumuz epeydir var. Bir kere plaktan dinledin mi, o cızırtı kanına işledi mi başka şey dinleyemiyorsun üstadım!

İstanbul’da plaklar biraz pahalı. Yurt dışında en baba plağı 1 Euro ya da 1 Pound’a alabilirsiniz. Biz aldık. Bazılarında kredi kartı da geçiyor ama bazılarında cash on the table. Üzgünüz. Biz gittiğimiz yerlerde gördüğümüz en iyi 5’i toparladık. Hadi yine iyisiniz, yazıda bir iki de alternatif de gizli.

“Eğer müzik plak içindir!” diyorsanız hemen Pegasus’tan bilet almaya başlayın.

YURT DIŞI PLAK DÜKKANLARI 

Yurt Dışı Plak Fiyatları

Plak Kondisyonları

KOPHENAG PLAK DÜKKANI

1-Kophenag: Acccord Vesterbro

Kopenhag’ın plakçılar diyarı olduğunu sonradan öğrendik. Dolaşırken tesadüfen karşımıza çıkan Accord Vesterbro, Vesterbrodage Caddesi üzerinde yer alıyor. Alt katında oldukça ucuz plaklar var. Kırmızı etiket ve mavi etikete göre plaklar değişiyor. 4 al 3 öde gibi bir sistemleri de var. İçlerinde David Bowie, Toto gibi plakların bulunduğu yaklaşık 10 plağı 180 TL civarına aldık. Türkiye’de bu plaklardan sadece ikisini bu fiyata alırsınız. Bu arada kredi kartı geçiyor ama belli miktarda komisyonla. Eğer plak tutkunuz varsa Kopenhag’a gidince bu bölgeyi iyice gezin derim. Vesterbrodage ve çevresinde daha birçok plakçı var.

Kophenag: Acccord Vesterbro

Bunlar da var:
Mint Records
Sound Station

ATİNA PLAK DÜKKANI

2-Atina: Mr-Vinylios

Atina’nın meşhur Monastiraki Meydanı, tam bir alışveriş merkezi. Yan yana bir sürü dükkânın bulunduğu Ifaistou Sokağı’nda Mr-Vinylios dikkatimizi çekiyor. Güzel metal albümleri var. Burada 1 Euro’dan başlayan plaklar bulabilirsiniz. Nakit parayla gitmenizde fayda var. Sıkı bir alıverişten sonra da güzel bir kafede Frappe içmenizi öneririm.

Atina: Mr-Vinylios

Bunlar da var:
Sound Effect Records
Discobole

BERLİN PLAK DÜKKANI

3-Berlin: Flohmarkt im Mauerpark

Bazı şehirler plak kültürüne çok aşina. Bunu hep bilirsiniz. Bazı şehirlerin de bu özelliğini tesadüfen öğrenirsiniz. Berlin bunu bildiğiniz şehirlerden. Birçok yerde plakçı dükkânı var. Biz birkaç plağı Kreuzberg Bölgesi’ndeki bir antikacıdan aldık. Dükkân sahibinin Türk olmasıyla birlikte 1 Euro’ya Boney M plağı bulabildik. Ama asıl vermek istediğim adres burası değil. Asıl adres meşhur Berlin Bit Pazarı. Almanca adıyla Flohmarkt im Mauerpark. Bernauer Str. üzerindeki geniş bir alana kurulan bit pazarında çok fazla tezgâhı var. Tek sorun, kredi kartı geçmiyor. Euro’ları şimdiden biriktirseniz iyi olur.

Berlin: Flohmarkt im Mauerpark

Bunlar da var:
Mr.Dead&Mrs.Free

OSLO PLAK DÜKKANI

4-Oslo: Rakk-Ralls

Heavy metalin harman olduğu yer Norveç’e gelip de plakçı gezmemek olmaz. Lakin fiyatlar el kayar, yürek burkar. Oslo pahalı bir şehir. Ama her ülkeden plak topluyorsanız Oslo Katedrali’ne sırtınızı verin ve sağa doğru giderek plakçıları sırayla gezin. Biz tercihimizi Akersgata’daki Rakk-Ralls’tan yana yaptık. Tercih demeyelim de yine bir milli bayrama denk gelmemiz yüzünden açık bulduğumuz tek yer diyelim. Bazen hiç ummadığınız fiyatlarda harika albümler bulabilirsiniz. Pahalı ülke diye girmemezlik yapmayın. Biz mekânı çok aradık, siz aramayın.

Oslo: Rakk-Ralls

Bunlar da var:

Big Dipper
Filter Musikk

MANCHESTER PLAK DÜKKANI

5-Manchester: Vinly Exchange

Hani Berlin bölümünde demiştik ya “bazı şehirler vardır, tesadüfen keşfedersiniz.” Heh işte Manchester bizim tesadüfen keşfimiz oldu. Oldham Street tam bir plakçılar bölgesi. Vinly Exchange buradaki iyi plaklardan. İyi bir plağı 10 pound’da alabiliyorsunuz. Bir de İngiliz rock müziğinin bereketini düşünürseniz alınacak çok plaklar var. Tabii hepsine güç yetmez. Burada kredi kartı geçiyor. Unutmadan, bu bölgedeki bütün plakçılarda sadece ikinci el plaklar var. Yeni albüm bulmanız çok zor. Bu bölgede bir de Afflecks var ki onu kendiniz gidip görün. Ben buralardan 1 Pound’a Best of The Beatles, Madonna Like a Virgin, Abba albümleri aldım. Linkini veriyorum.

Manchester: Vinly Exchange

Bunlar da var:

Afflecks
Piccadilly Records

Volkan TABAN – Eda İVGEN TABAN

Gitmek istediğiniz ülke Yazıları için Burayı Ziyaret Edebilirsiniz 

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Selim Kaplan Nisan 27, 2020 at 5:58 pm

    İngiltere de bulunan vinylexchange e bundan 2 sene önce gitmek nasip olmuştu. Gerçekten bu konuda görüp görebilecegim en iyi dükkandı diyebilirim.

  • Yorum Yazın