Europe İsveç

SKANSEN… İsveç’in Ortaçağ köyü

Nisan 14, 2016
78 / 100

VOLKAN TABAN

Skansen:

Skansen de Johann Christian Friedrich Holderlin´in bir şiirini okudum. Yalnız ne güzel ismi var değil mi, zaten benim de sizin gibi şiiri değil ismi çekti hemen dikkatimi. Zaten şiir filan da sevmem ben. 🙂  Şöyle başlıyor şiir: “İnsanların bağırışlarından ve sopalarından uzak; masum rahat, oynardım o zaman” diye devam ediyor. Heh işte ‘Skansen’ de tam böyle bir yer. Masum, rahat, ses yok, gürültü yok, eğer benim gibi Ortaçağ – Kuzey Kültürüne meraklıysanız tam da görmek isteyeceğiniz, oynayıp zıplayacağınız bir yer.

Skansen Sokakları

SKANSEN NEREDEDİR?

Öncelikle Skansen ‘Stockholm’ de pek bilinmeyen bir yer, açık hava müzesi olarak geçiyor. Giriş fiyatı TL ye çevirdiğiniz de 25 TL civarında. Sonradan yapılmış olmasına rağmen televizyonlarda izlediğin 19 yy tarih filmlerini aratmayacak şekilde.

Her yerde bulunan mecburiyet caddeleri gibi burada da böyle yerler mevcut tranvaya binerek 3-5 durak sonra bu müzenin önünde inebilirsiniz.

İçerisi çok büyük bir alan, bal porsuğundan baykuşa kadar istediğiniz her türlü hayvanı görebilirsiniz. Ortam 18 yy 19 yy mimarisi ile yapılmış. O tarihteki kiliseler kulübeler evler yel değirmenleri hatta konsept olarak içinde yaşayan insanlar bile o tarihe özgü şeyler giyinmiş.

Skansen Müze

SKANSEN MÜZESİ

İçeride yaklaşık 2 tane barı mevcut, (biz gittiğimizde en azından öyleydi) barın içine girdiğinizde yine 18 yy kıyafetleri ve içkilerini o tarihe uyarlamış mekan sahipleri karşılıyor sizi. Lakin öğrendiğimize göre yaz aylarında mekan sayısı içeride çok fazla oluyormuş. Sokak satıcılarından, ufacık dükkanlara kadar. Aynı şekilde fırın tarzı yerleri de mevcut, börekler çörekler hepsi İsveç’e özgü.

Skansen Evleri

4 saat burada kaldık o kadar yeri dolaşmamıza rağmen yinede bitirememiştik, ben o kadar yürüyemem diyorsanız belli bir ücret karşılığında atlar ile de gezebilirsiniz.
Şehirdeki çoğu sanatsal faaliyetler yine bu bölgede oluyor. Eğer biraz festivallere ilginiz yüksekse özellikle tarihleri kontrol edip bu tarihlerde orada bulunmaya çalışın.

Stockholm zaten mükemmel bir şehir ve bu yetmezmiş gibi bir de Skansen’i kurmuşlar. İşte Skansen böyle bir yer..

Skansen Sokak

Stockholm Yazısı 

Müzeye Giriş Hakkında Bilgiler

You Might Also Like

2 Comments

  • Reply borussia shirt Aralık 13, 2016 at 11:15 pm

    Amazing! You know I love your blog!!!

    • Reply mylittleworld Aralık 18, 2016 at 10:50 pm

      Thank you for your nice comment.

    Yorum Yazın