Japonya

TOKYO… Japon Kültürü

Şubat 13, 2017
86 / 100

Fulya Midilli

Merhaba herkese! Bugün size Tokyo seyahatimden bahsetmek istiyorum.

1 haftalığına işim dolayısıyla gitmem gerekti ve gezecek zamanım da olmuştu. Japonya’ya her zaman benim hayalimdi ve en nihayetinde hayaller gerçek oldu.

Japon kültürü beni etkisi altına aldı diyebilirim. Disiplin, saygı, düzen bir olup bir ülke kurmuş. Örnek vermek gerekirse Takside unuttuğunuz çantanızı ertesi gün kaldığınız otel lobisine getirilmiş şekilde bulabiliyorsunuz! Yürürken yanlışlıkla size çarpan biri onlarca kez özür dileyebiliyor, bu sizi kötü hissettiriyor inanın

TOKYO GEZİLECEK YERLER

Tokyo dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri. Özellikle iş çıkışı saatlerinde metroda olmak istemezsiniz. Sosyal medyada gördüğünüz tüm o Tokyo metrosu videoları gerçek! ?? Ancak nüfus o kadar kalabalık ki taksiyle bir yere yetişmeye çalışacağınıza metroda birkaç dakika sıkışmayı göze alabilirsiniz. Zaten dünyanın en gelişmiş metro altyapısı burada olduğundan dolayı, hiç dışarı çıkmadan bir uçtan diğer uca aktarmalarla ulaşabilirsiniz. Bunun için metro girişlerinde otomatik biletmatikler de ineceğiniz durağı seçip ona göre biletleme yapabilirsiniz.

Ayrıca hatırlatmakta fayda var ki Tokyo en pahalı şehirlerden, o nedenle bütçenizi iyi hazırlayın..

Ne zaman gidelim?

Ben haziran ayında gittiğimde hava harikaydı, üzerinize ceket alıp dolaşabilirsiniz, akşam biraz rüzgarlı olabilir. Malumunuzdur ada ülkesi.

Biletlemeleri 6 ay öncesinden yapmanızı tavsiye ederim ve otel konusunda da çok merkezde olsun diye düşünmeyin. Metroyla her yere çok kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. Ben fuar alanına yakın şehrin biraz dışında kalmıştım ancak şehre inmek çok kolay. Yanınızda mutlaka metro haritası bulundurun.

Nereleri gezelim?

1.Asakusa

Magnet gibi hatıra eşyaları bölgedeki zilyon tane satıcıdan almamızı öneririm. Gayet uygun fiyata satıyorlar. Etrafındaki bahçelerde gezip bol fotoğraf çekmeyi unutmayın!
Bir de kokuları takip edin, lezzetli atıştırmalıklara götürecek onlar sizi…

Asasuka

Senso,-ji Temple

II.Dünya Savaşında tapınağın neredeyse tamamı yıkıldı. Sadece doğu kapısı sağlam kaldı. Bina savaştan sonra yeniden yapıldığından beri kötü yapılan dizaynlardan dolayı hep istenilen seviyeye bir türlü ulaşamamıştır. Asakusa istasyonudan kolayca ulaşabilirsiniz. Tapınak 7/24 açık. Ana salon ise sabah saat 6’dan akşam 5’e kadar açık ve giriş ücretsiz.

Senso

2.Odaiba

Alışveriş ve biraz manzara zamanı! Odaiba’da bölgenin lüks Avmlerine giderek alışveriş yapabileceğiniz ve ardından kendinizi New York’ta hissettirecek manzarasına karşı fotoğraf çektirebileceğiniz bir bölge. Karşınıza Brooklyn köprüsü ve Özgürlük Anıtının birebir kopyası çıktığında nerede olduğunuzu sorgulayabilirsiniz!

Alışveriş demişken Tokyo’da ucuz ürün bulabileneceğini düşünmüyorum. Ancak bazı orijinal tasarımlar için para harcamaya değer. Tekstil derseniz de Türkiye’de çok daha uyguna bulabiliyorsunuz.

Ayrıca vaktiniz varsa yakındaki Tokyo Ferris Wheel’e binip şehri tepeden izlemenizi öneririm. Yolculuk maksimum yarım saat sürüyor. 115 metre yüksekliğindeki bu dönme dolabın keyfini çıkarın kesinlikle.

Tokyo Odaiba

3.Ginza

pahalı markalar ve görkemli vitrinleri ile bir nevi Şanzelize! Dünyanın en büyük Uniqlo mağazasına uğramadan dönmeyin!

Tokyo

Shibuya

Shibuya’nın yaya geçidini bilmeyen yok herhalde! 5 köşeli yaya geçidinde kalabalığın arasında kaybolurcasına karşıya geçmek değişik bir his! Hem de bu bölgede dünyaca ünlü kozmetik markalarının ürünlerini çok uygun fiyata bulabilirsiniz.

Ekstra:
Vaktiniz varsa Skytrain deneyin. Mümkünse en önde oturun:)

Ne yiyelim

-Conveyor belt sushi!! Ülkemizde sushi gibi uzakdoğuya ait tatlar lükse kaçtığı için çok pahalı maalesef ancak memleketinde fiyatlar uygun;) ve her köşe başında bulabilirsiniz.

Tokyo Suşhi

-tempura! Tempura ile beni yalnız bırakın! japon usulu sebze, balik ve deniz urunu kızartmalarını yutuyorsunuz adeta.

Bir daha Tokyo’ya gelmek isterim. Ama sırf bu şehirle sınırlı kalmamak lazım. Kyoto, Osaka, Fuji gibi bölgeleri de tatilinize katmayı düşünebilirsiniz. Bölgeler arası hızlı tren mevcut. Hepsini burayı ziyareti planlarken satın alın bence, son dakika süprizi yaşamayın!

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere!

https://www.instagram.com/fulyichka/

Diğer Asya Yazıları İçin

Yorum Yok

Yorum Yazın